Έχασαν με 93-60 από τη Σουηδία οι νεαροί μας

Με σκορ 93-60, στο παιχνίδι για τη 2η κατηγορία του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Ανδρών Κ18, έχασαν οι νεαροί διεθνείς μας.

Αν και πάλεψαν στο πρώτο ημίχρονο, στην επανάληψη οι Σκανδιναβοί άνοιξαν τη διαφορά για να φθάσουν στη νίκη με διαφορά 33 πόντων.

Η σχετική ενημέρωση από την επίσημη ιστοσελίδα της ΚΟΚ:

Την ήττα με 93-60 από τη Σουηδία δέχθηκε η Εθνική Ανδρών Κ18 στον δεύτερο της αγώνα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ανδρών Κ18 Β’ Κατηγορίας.

Για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα διψήφιο αριθμό πόντων πέτυχαν οι Γονατάς (11 πόντοι, 1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Γεωργίου (11 πόντοι, 3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ) και Σοφοκλέους (12 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 2 ασσίστ), ενώ ακολούθησαν με οκτώ οι Ασωνίτης και Σάββα.

Στο 4′ οι Σουηδοί είχαν προβάδισμα πέντε πόντων (6-11), με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να μπαίνει για πρώτη φορά μπροστά στο 7′ με τις δύο βολές από τον Σοφοκλέους (14-13). Ακολούθως υπήρξε εναλλαγή στο σκορ, με τη Σουηδία να κλείνει την πρώτη περίοδο με έναν πόντο διαφορά (16-17).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Σουηδοί έφτιαξαν διαφορά με διψήφιο αριθμό και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 13 πόντους (30-43), ενώ διατήρησαν το προβάδισμά τους και στο δεύτερο ημίχρονο παίρνοντας το ροζ φύλλο με τελικό σκορ 93-60.

Το επόμενο παιχνίδι για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα θα γίνει την Τρίτη (02/08) με αντίπαλο την Φινλανδία, ενώ θα ακολουθήσει την επόμενη ημέρα (03/08) η αναμέτρηση κόντρα στην Αυστρία.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-17, 30-43, 45-72, 60-93