Η διακοπή στο «Ν. Σολομωνίδης» και η… αναγκαστική ανατροπή από πλευράς ΑΕΛ!

Αγωνιστική περίοδος 1996-97. Ήταν η χρονιά, κατά την οποία είχε διεξαχθεί ένα από τα πλέον πιο συναρπαστικά Πρωταθλήματα 1ης κατηγορίας, όλων των εποχών, κάτι για το οποίο είχαμε προβεί σε σχετική ανάρτηση πριν από λίγες μέρες.

Υπενθυμίζουμε, ότι πέντε ομάδες (Αχιλλέας, Κεραυνός, ΑΠΟΕΛ, ΑΕΛ και ΑΕΚ), μέχρι και λίγο πριν την ολοκλήρωση των 22 αγωνιστικών της κανονικής περιόδου, διεκδικούσαν με σχεδόν ίσες πιθανότητες την 1η θέση, την οποία και κατέκτησε τελικά ο Αχιλλέας και η λοιπή σειρά κατάταξη των άλλων τεσσάρων ομάδων, είναι όπως αναφέρεται στα εισαγωγικά, στην αρχή της παραγράφου.

ΑΕΛ και ΑΕΚ, ήταν οι αντίπαλοι, στο ζευγάρι των θέσεων 4 & 5, με τη σειρά, να ξεκινάει με σκορ νικών 1-1 από την κανονική περίοδο.

Τι έγινε στη σειρά εκείνη;

Το πρώτο παιχνίδι, δεν ολοκληρώθηκε και κατακυρώθηκε υπέρ της ΑΕΚ, κατά την εκδίκαση των επεισοδίων που είχαν λάβει χώρα…

Με προπονητή τον Γιώργο Τριανταφυλλίδη, η ΑΕΛ βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ και η ατμόσφαιρα στο παλιό «Ν. Σολομωνίδης», ήταν αρκετά τεταμένη.

Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, με τρίποντο του Νίκου Μιχαήλ, η ομάδα της Λάρνακας, προηγήθηκε με 41-29 και αμέσως μετά, ο δεύτερος διαιτητής της αναμέτρησης, Μιχάλης Στυλιανού (που έκανε τα πρώτα του βήματα στη διαιτησία και ενώ πρώτος διαιτητής, ήταν ο Πρίαμος Ιωαννίδης), χρέωσε με τεχνική ποινή τον προπονητή της γηπεδούχου, για διαμαρτυρίες…

Άμεσα έγινε το… έλα να δεις (ή καλύτερα να μην… δεις) λόγω της από πριν, τεταμένης ατμόσφαιρας!

Με τα πολλά, το παιχνίδι διακόπηκε άδοξα και για μιαν ακόμα φορά η ΑΕΛ… «πιανόταν στο… ράμφος» του Πελεκάνου, τότε προέδρου της δικαστικής επιτροπής της ΚΟΚ!

Κατακύρωση του αγώνα, υπέρ της ΑΕΚ (στην οποία προπονητής, ήταν ο Γκάρι Γουάιτ) και ενώ ο δεύτερος αγώνας, έγινε στο Κοινοτικό της Λάρνακας, όπου οι πρασινοκίτρινοι, ήταν αήττητοι, μέχρι το σημείο εκείνο, κατά τη χρονιά εκείνη!

Με την υποσημείωση, ότι το δεύτερο παιχνίδι, διεξήχθη Μεγάλη Παρασκευή, με ηγέτη έναν εντυπωσιακό Γκλεν Μπλάκγουελ, η ΑΕΛ κέρδισε με 66-60!

Το γήπεδο ήταν κατάμεστο (υπήρχαν και οπαδοί των φιλοξενουμένων) και μάλιστα, ήταν και εκεί, τεταμένη η ατμόσφαιρα, σε σημείο μάλιστα που δέχθηκε και επίθεση (αν είναι δυνατόν), ο Δημήτρης Παλάλας!!!

Εν τέλει η ομάδα της Λεμεσού, ανέκτησε το πλεονέκτημα της έδρας και τελικά, προκρίθηκε στην ημιτελική φάση, κερδίζοντας με σκορ νικών 4-3.

Χαρακτηριστικό δε, ότι στο καθοριστικό πέμπτο παιχνίδι που έγινε στο «Ν. Σολομωνίδης», ήταν ένας σοβαρός τραυματισμός του Κερκ Μπέικερ στο μάτι (κατά το πρώτο ημίχρονο), αλλά ο… πεισματάρης Αμερικανός, επανήλθε σχεδόν μόνος του στο γήπεδο και σε όλο το δεύτερο ημίχρονο, αγωνιζόταν με… ένα μάτι (το άλλο, ήταν καλυμμένο)!