Ο… αστικός μύθος περί ενός παλιού «τρικούβερτου» καβγά στα αποδυτήρια της ΑΕΛ

Αγωνιστική περίοδος 2003-2004 λοιπόν…

Η ΑΕΛ υποδέχθηκε τον ΑΠΟΕΛ, στον πρώτο, μεταξύ των δυο γαλαζοκίτρινων ομάδων, αγώνα για την τότε ημιτελική φάση των πλέι-οφ (θέσεις 2 & 3), παιχνίδι που είχε γίνει στο «Π. Γιαννακόπουλος», που εκείνη τη χρονιά, η ομάδα της Λεμεσού, το είχε δηλώσει σαν έδρα, λόγω των έργων ανακατασκευής που γίνονταν στο «Ν. Σολομωνίδης».

Στο παιχνίδι εκείνο, η ομάδα της Λεμεσού είχε προηγηθεί με 41-29 στο ημίχρονο και με την αίσθηση της πολύ δυνατής ομάδας που διέθετε τότε, έδειχνε ότι θα εξασφάλιζε τη νίκη, επιβεβαιώνοντας έτσι τις εκτιμήσεις…

Ωστόσο, στο 2ο ημίχρονο και τη στιγμή που ο ΑΠΟΕΛ «επανήλθε» από νωρίς στο παιχνίδι, αυτό, έγινε ντέρμπι και λίγο πριν από το τέλος, οι φιλοξενούμενοι είχαν προσπεράσει με 65-63.

Ενώ απέμεναν 3 δευτερόλεπτα για τη λήξη, η ΑΕΛ κέρδισε φάουλ για 2 βολές και στη γραμμή, είχε πάει ο Ντουέιν Γούτγουερτ (δεξιά στη φωτογραφία, με τον Ράτσα).

Αστόχησε στην πρώτη και έμεινε το 65-63 για τον ΑΠΟΕΛ και όλοι περίμεναν να αστοχούσε και στη 2η, για να διεκδικηθεί το ρίμπαουντ…

Όμως προς γενική έκπληξη όλων, ευστόχησε στη 2η, μείωσε σε 65-64 και αφού η μπάλα πήγε στον αντίπαλο, δεν υπήρχαν χρονικά περιθώρια για αντίδραση από πλευράς ΑΕΛ και έτσι, ο ΑΠΟΕΛ, πήρε τη νίκη!

Σημειώνεται, ότι ο Γούτγουερτ, ήταν ουσιαστικά «εκτός παιχνιδιού» σε όλο το 2ο ημίχρονο!

Τι συνέβη λοιπόν;

Βάση της, ουσιαστικά, ανύπαρκτης απόδοσης που είχε στην επανάληψη και πιο πολύ, με αυτό που έγινε με τις βολές, ήταν σαν να το έκανε… επίτηδες!

Αυτό που «κυκλοφόρησε», σαν… αστικός μύθος μετά το τέλος του αγώνα, ήταν ότι στα αποδυτήρια, κατά την ανάπαυλα, είχε έναν… «καβγά τρικούβερτο», με τον προπονητή του, που ήταν ο Ντράγκαν Ράτσα!

Εν τέλει, η ΑΕΛ στη συνέχεια, ισοφάρισε το σκορ των νικών, μέσα στο «Ελευθερία» (πριν… προστεθεί και το Τάσσος Παπαδόπουλος), νίκησε και στη Λεμεσό, στον τρίτο αγώνα και ξανά, στη Λευκωσία, για να προκριθεί στην τελική φάση, όπου αντιμετωπίζοντας τον Κεραυνό, κατέκτησε τον Τίτλο, με σκορ νικών 3-1.

*Στο συγκεκριμένο παιχνίδι, για πρώτη φορά στον πάγκο του ΑΠΟΕΛ, ήταν ο Γιάννης Χριστόπουλος.