Τέσσερα… απίστευτα πράγματα της αγωνιστικής περιόδου 1996-1997!

Η αγωνιστική περίοδος 1996-1997, πέρασε στις σελίδες της ιστορίας, ως μια από τις πιο συναρπαστικές που έζησε ποτέ η 1η κατηγορία του καλαθοσφαιρικού μας Πρωταθλήματος!

Παρακάτω, θα δούμε τέσσερα πράγματα που είχαν συμβεί κατά τη χρονιά εκείνη, που ίσως και να αρκούν για να αποδώσουν, το πόσο συναρπαστικό, ήταν το Πρωτάθλημα εκείνο:

• Η ΑΕΚ, είχε τερματίσει στην 5η θέση με το φινάλε της κανονικής περιόδου, αλλά η έδρα της, που ήταν το Κοινοτικό της Λάρνακας, έμεινε αήττητη, έχοντας υποτάξει και τους έντεκα αντιπάλους που ταξίδεψαν τότε στην πόλη του Ζήνωνα!

Την πρώτη της ήττα, τη δέχθηκε στον δεύτερο αγώνα για την προημιτελική φάση των πλέι-οφ (θέσεις 4 & 5), με αντίπαλο την ΑΕΛ, με σκορ 66-60!

• Πέντε ομάδες, διεκδικούσαν με σχεδόν ίσες πιθανότητες να τερμάτιζαν στην 1η θέση, ως και κατά την τελική ευθεία της κανονικής περιόδου: Αχιλλέας, Κεραυνός, ΑΠΟΕΛ, ΑΕΛ και ΑΕΚ.

Τότε οι νίκες της κανονικής περιόδου μεταφέρονταν στα πλέι-οφ. ΣΕ ΟΛΑ τα μεταξύ αυτών των πέντε ομάδων παιχνίδια (συνολικά 20, σε 10 διαφορετικά ζευγάρια, εντός και εκτός έδρας για τις 5 ομάδες), το σκορ νικών ήταν στο 1-1!!!

• Αχιλλέας και ΑΕΛ, τερμάτισαν την κανονική περίοδο, με μόλις μια ήττα εντός έδρας. Αμφότεροι, ήταν οι… θύτες των… αμφότερων εδρών! Στην 4η αγωνιστική, ο Αχιλλέας, νίκησε στο (τιμωρημένο τη μέρα εκείνη) «Ν. Σολομωνίδης» με 83-77 και στη 14η, η ΑΕΛ νίκησε στην Παλλουριώτισσα με 100-95!
  • Το πιο εντυπωσιακό, το κρατήσαμε για το… τέλος:

Κεραυνός και ΑΠΟΕΛ, ήταν οι αντίπαλοι στην ημιτελική φάση (θέσεις 2 & 3), με τη σειρά να ξεκινά από την ερυθροκίτρινη έδρα (με 1-1 το σκορ νικών). Τι έγινε; Κέρδισε εκεί ο ΑΠΟΕΛ και μετά, κέρδισε ο Κεραυνός στο «Ελευθερία» (πριν το… Τάσσος Παπαδόπουλος), στον τρίτο αγώνα, κέρδισε ξανά ο ΑΠΟΕΛ, στον Στρόβολο και στον τέταρτο, ο Κεραυνός ξανακέρδισε στο «Ελευθερία»!!!

Μέχρι που η έδρα… μίλησε στον πέμπτο και καθοριστικό ημιτελικό, με τον μετέπειτα Πρωταθλητή Κεραυνό, να κερδίζει στην έδρα του και να προκρίνεται στην τελική φάση!

Ποτέ στα χρονικά, δεν ξανάγινε κάτι τέτοιο…