EuroBasket 2022: Ημέρα 2η…

Η δεύτερη ημέρα του EuroBasket, η οποία είχε σημείο αναφορά την Εθνική Ελλάδας, ολοκληρώθηκε με το παιχνίδι της Ιταλίας με την Εσθονία.

Δεύτερη μέρα στο EuroBasket 2022 και φυσικά ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν αυτός που έκλεψε την παράσταση, αφού «καθάρισε» με δύο εντυπωσιακά μπλοκ, ένα γκολ-φάουλ και ένα alley-oop το παιχνίδι κόντρα στην Κροατία. Η Ελλάδα επικράτησε με 89-85 σε ένα παιχνίδι που προηγήθηκε έως και με 19 πόντους και έκανε ένα αποφασιστικό βήμα για την πρωτιά του 3ου ομίλου από την πρεμιέρα.

Λίγο αργότερα το Mediolanum Forum γέμισε ασφυκτικά για να υποδεχθεί τη, χωρίς Γκαλινάρι, Ιταλία. Ο Φοντέκιο έδωσε το δικό του σόου και η ομάδα του Ποτζέκο ισοπέδωσε την Εσθονία με σκορ 83-62. Στο πρώτο παιχνίδι της ημέρας η Ουκρανία είχε πολύ εύκολο έργο απέναντι στη Μεγάλη Βρετανία και επικράτησε με 90-61.

Στον 4ο όμιλο είχαμε την έκπληξη της ημέρας, αφού οι Πολωνοί με πρωταγωνιστές τους Πονίτκα και Σλότερ κέρδισαν μέσα στην Πράγα και την κατάμεστη Ο2 Arena την Τσεχία του ανέτοιμου Τόμας Σατοράνσκι με 99-84. Στο πρώτο παιχνίδι της ημέρας, οι Φινλανδοί του εξαιρετικού Λάουρι Μάρκανεν έχασαν διαφορά 14 πόντων, με την οποία προηγήθηκαν στο ξεκίνημα, για να ηττηθούν τελικά από τον επίσης τρομερό Ντάνι Αβντίγια και το Ισραήλ στην παράταση με 89-87.

Τέλος η Σερβία δεν είχε κανένα πρόβλημα να επικρατήσει της Ολλανδίας, σκοράροντας από την πρώτη κιόλας περίοδο 31 πόντους. Ο Γιόκιτς και η παρέα του έκαναν πάρτι με τον δείκτη του σκορ να σταματά τελικά στο 100-76.

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΟΙ ΟΜΙΛΟΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΩΝ ΑΓΩΝΩΝ

Α’ όμιλος (Τιφλίδα)

Ισπανία 1-0
Τουρκία 1-0
Βέλγιο 1-0
Γεωργία 0-1
Μαυροβούνιο 0-1
Βουλγαρία 0-1
Αγωνιστική Ημερομηνία – Ώρα Παιχνίδι
1η Πέμπτη 1 Σεπτεμβρίου – 14:30 Ισπανία – Βουλγαρία 114-87
1η Πέμπτη 1 Σεπτεμβρίου – 17:15 Τουρκία – Μαυροβούνιο 72-68
1η Πέμπτη 1 Σεπτεμβρίου – 20:00 Βέλγιο – Γεωργία 79-76
2η Σάββατο 3 Σεπτεμβρίου – 14:30 Μαυροβούνιο – Βέλγιο
2η Σάββατο 3 Σεπτεμβρίου – 17:15 Βουλγαρία – Τουρκία
2η Σάββατο 3 Σεπτεμβρίου – 20:00 Γεωργία – Ισπανία
3η Κυριακή 4 Σεπτεμβρίου – 14:30 Βουλγαρία – Μαυροβούνιο
3η Κυριακή 4 Σεπτεμβρίου – 17:15 Ισπανία – Βέλγιο
3η Κυριακή 4 Σεπτεμβρίου – 20:00 Τουρκία – Γεωργία
4η Τρίτη 6 Σεπτεμβρίου – 14:30 Βέλγιο – Τουρκία
4η Τρίτη 6 Σεπτεμβρίου – 17:15 Μαυροβούνιο – Ισπανία
4η Τρίτη 6 Σεπτεμβρίου – 20:00 Γεωργία – Βουλγαρία
5η Τετάρτη 7 Σεπτεμβρίου – 14:30 Τουρκία – Ισπανία
5η Τετάρτη 7 Σεπτεμβρίου – 17:15 Βουλγαρία – Βέλγιο
5η Τετάρτη 7 Σεπτεμβρίου – 20:00 Γεωργία – Μαυροβούνιο
Β’ όμιλος (Κολωνία)

Γερμανία 1-0
Βοσνία 1-0
Σλοβενία 1-0
Λιθουανία 0-1
Ουγγαρία 0-1
Γαλλία 0-1
Αγωνιστική Ημερομηνία – Ώρα Παιχνίδι
1η Πέμπτη 1 Σεπτεμβρίου – 15:30 Βοσνία – Ουγγαρία 95-85
1η Πέμπτη 1 Σεπτεμβρίου – 18:15 Σλοβενία – Λιθουανία 92-85
1η Πέμπτη 1 Σεπτεμβρίου – 21:30 Γαλλία – Γερμανία 63-76
2η Σάββατο 3 Σεπτεμβρίου – 15:30 Γερμανία – Βοσνία
2η Σάββατο 3 Σεπτεμβρίου – 18:45 Λιθουανία – Γαλλία
2η Σάββατο 3 Σεπτεμβρίου – 21:30 Ουγγαρία – Σλοβενία
3η Κυριακή 4 Σεπτεμβρίου – 15:30 Λιθουανία – Γερμανία
3η Κυριακή 4 Σεπτεμβρίου – 18:45 Σλοβενία – Βοσνία
3η Κυριακή 4 Σεπτεμβρίου – 21:30 Γαλλία – Ουγγαρία
4η Τρίτη 6 Σεπτεμβρίου – 15:30 Βοσνία – Γαλλία
4η Τρίτη 6 Σεπτεμβρίου – 18:15 Ουγγαρία – Λιθουανία
4η Τρίτη 6 Σεπτεμβρίου – 21:30 Γερμανία – Σλοβενία
5η Τετάρτη 7 Σεπτεμβρίου – 15:30 Λιθουανία – Βοσνία
5η Τετάρτη 7 Σεπτεμβρίου – 18:15 Γαλλία – Σλοβενία
5η Τετάρτη 7 Σεπτεμβρίου – 21:30 Ουγγαρία – Γερμανία
Γ’ όμιλος (Μιλάνο)

Ουκρανία 1-0
Ιταλία 1-0
Ελλάδα 1-0
Κροατία 0-1
Εσθονία 0-1
Μ. Βρετανία 0-1
Αγωνιστική Ημερομηνία – Ώρα Παιχνίδι
1η Παρασκευή 2 Σεπτεμβρίου – 15:15 Ουκρανία – Μ. Βρετανία 90-61
1η Παρασκευή 2 Σεπτεμβρίου – 18:00 Κροατία – Ελλάδα 85-89
1η Παρασκευή 2 Σεπτεμβρίου – 22:00 Ιταλία – Εσθονία 83-62
2η Σάββατο 3 Σεπτεμβρίου – 15:15 Μ. Βρετανία – Κροατία
2η Σάββατο 3 Σεπτεμβρίου – 18:00 Εσθονία – Ουκρανία
2η Σάββατο 3 Σεπτεμβρίου – 22:00 Ελλάδα – Ιταλία
3η Δευτέρα 5 Σεπτεμβρίου – 15:15 Κροατία – Εσθονία
3η Δευτέρα 5 Σεπτεμβρίου – 18:00 Μ. Βρετανία – Ελλάδα
3η Δευτέρα 5 Σεπτεμβρίου – 22:00 Ουκρανία – Ιταλία
4η Τρίτη 6 Σεπτεμβρίου – 15:15 Εσθονία – Μ. Βρετανία
4η Τρίτη 6 Σεπτεμβρίου – 18:00 Ελλάδα – Ουκρανία
4η Τρίτη 6 Σεπτεμβρίου – 22:00 Ιταλία – Κροατία
5η Πέμπτη 8 Σεπτεμβρίου – 15:15 Κροατία – Ουκρανία
5η Πέμπτη 8 Σεπτεμβρίου – 18:00 Εσθονία – Ελλάδα
5η Πέμπτη 8 Σεπτεμβρίου – 22:00 Μ. Βρετανία – Ιταλία
Δ’ όμιλος (Πράγα)

Σερβία 1-0
Πολωνία 1-0
Ισραήλ 1-0
Φινλανδία 0-1
Τσεχία 0-1
Ολλανδία 0-1
Αγωνιστική Ημερομηνία – Ώρα Παιχνίδι
1η Παρασκευή 2 Σεπτεμβρίου – 15:00 Ισραήλ – Φινλανδία 89-87
1η Παρασκευή 2 Σεπτεμβρίου – 18:30 Πολωνία – Τσεχία 99-84
1η Παρασκευή 2 Σεπτεμβρίου – 22:00 Σερβία – Ολλανδία 100-76
2η Σάββατο 3 Σεπτεμβρίου – 15:00 Φινλανδία – Πολωνία
2η Σάββατο 3 Σεπτεμβρίου – 18:30 Τσεχία – Σερβία
2η Σάββατο 3 Σεπτεμβρίου – 22:00 Ολλανδία – Ισραήλ
3η Δευτέρα 5 Σεπτεμβρίου – 15:00 Πολωνία – Ισραήλ
3η Δευτέρα 5 Σεπτεμβρίου – 18:30 Τσεχία – Ολλανδία
3η Δευτέρα 5 Σεπτεμβρίου – 22:00 Σερβία – Φινλανδία
4η Τρίτη 6 Σεπτεμβρίου – 15:00 Ολλανδία – Πολωνία
4η Τρίτη 6 Σεπτεμβρίου – 18:30 Φινλανδία – Τσεχία
4η Τρίτη 6 Σεπτεμβρίου – 22:00 Ισραήλ – Σερβία
5η Πέμπτη 8 Σεπτεμβρίου – 15:00 Φινλανδία – Ολλανδία
5η Πέμπτη 8 Σεπτεμβρίου – 18:30 Τσεχία – Ισραήλ
5η Πέμπτη 8 Σεπτεμβρίου – 22:00 Σερβία – Πολωνία

Google search engine

Κάντε το πρώτο σχόλιο

Υποβολή απάντησης

Η ηλ. διεύθυνσή σας δεν δημοσιεύεται.


*