«Ο Ολυμπιακός επικράτησε στα πιο κρίσιμα στατιστικά στοιχεία»

Ο ταλαντούχος προπονητής από την Ελλάδα Θανάσης Τοπούζης, αναλύει για λογαριασμό της ιστοσελίδας μας το πρώτο «αιώνιο» ντέρμπι της χρονιάς, όπου ο Ολυμπιακός υπέταξε με σχετική άνεση τον Παναθηναϊκό και κατέκτησε επιβλητικά το Super Cup.

«Όπως κάθε άνθρωπος της Καλοσφαιρισης που είδε αυτό το Σαββατοκύριακο το Super Cup στην Ρόδο έτσι και εγώ κάθισα και παρακολούθησα όλα τα παιχνίδια. πινακάκι, μαρκαδόρος, χαρτί και στυλό και μελέτη. Αυτό φυσικά που με ενδιέφερε πιο πολύ και νομίζω όλους μας ήταν ο τελικός μεταξύ Παναθηναϊκού και Ολυμπιακού. Ο Ολυμπιακός έφτασε στον τελικό με μια εντυπωσιακή νίκη κατά του Προμηθέα ενώ αντιθέτως ο Παναθηναϊκός νίκησε με δυσκολία τον Κολοσσό. Όλοι πίστευαν μια εύκολη επικράτηση του Ολυμπιακού εγώ είχα αντίθετη άποψη. Να δούμε τα πράγματα πιο αναλυτικά.

Από το ζέσταμα και το τζαμπολ ένα προπονητής καταλαβαίνει πολλά. Λίγο που είδαμε το έξτρα 3λεπτο που έδωσαν οι διαιτητές μετά τις παρουσιάσεις των ομάδων, ο Ολυμπιακός πατούσε καλύτερα στο παρκέ, οι αθλητές έτρεχαν ως το κέντρο ενώ του Παναθηναϊκού έδειχναν πιο «χαλαροί». Ειδικά στο τζαμπολ που είδα 4 πράσινους πίσω από την μπάλα και όχι σε μια φυσιολογική διάταξη η περιέργεια μου άρχισε να οργιάζει. Είδαμε λοιπόν στην αρχή τον Παναθηναϊκό να προσπαθεί να χτυπήσει τον Βεζένκοφ στην άμυνα του ενώ ο Ολυμπιακός είχε ξεκάθαρη διάθεση να χτυπήσει μέσα στην ρακέτα με τον Φαλ.

Η άμυνα των «πράσινων» στα σκριν στην μπάλα ήταν δυναμικά hedge out (φράκτης έξω) και βοήθεια από την αδύνατη πλευρά, θωρακίζοντας την ρακέτα και ρισκάροντας να δεχτούν σουτ από την περιφέρεια. Οι δε «ερυθρόλευκοι» έπαιζαν πλευρά (side) στα σκριν πάνω στην μπάλα μη θέλοντας να κάνουν πολλές περιστροφές.

Το προβάδισμα του Παναθηναϊκού λόγω της πιεστική άμυνα εξαφανίστηκε και ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά με ένα εντυπωσιακό 2-16, δυνάμωσε εντυπωσιακά την άμυνα του, και έτσι το 9-2 του Παναθηναϊκού έγινε 15-19 υπέρ των κόκκινων στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τις δεύτερες 5αδες μέσα στο παρκέ που οι δύο προπονητές έβαλαν ως το τέλος της πρώτης περιόδου σταδιακά στο παιχνίδι. Με ευχάριστη είδα ότι το επίπεδο του αγώνα δεν έπεσε και τα ρόστερ των δύο ομάδων να είναι γεμάτα. Ίσως του Ολυμπιακού να είναι πιο γεμάτο… Ο Παναθηναϊκός ήθελε να τρέξει και να χτυπήσει με early pick, ο Ολυμπιακός πιο πολύ σετ παιχνίδι και κάπως έτσι έκλεισε το πρώτο ημίχρονο 34-37.
Ξεκινώντας το 2ο ημίχρονο από την πρώτη φάση είδαμε μια σημαντική αλλαγή στην αμυντική προσέγγιση της άμυνα του Παναθηναϊκού. ΑΛΛΑΓΕΣ σε όλα τα σκριν! Δεν βγήκε όμως στον κοουτς Ραντονιτς, και οι αθλητές του κοουτς Μπαρτζώκα το διάβασαν γρήγορα και έτσι το 34-37 έγινε ταχύτατα 34-43 με ένα 0-6. Ο Παναθηναϊκός γύρισε το παιχνίδι μια φορά και θα ήταν πολύ δύσκολο να το ξανακάνει εναντίον μιας από τις καλύτερες ομάδες στην Ευρώπη.

Ο Ολυμπιακός έκανε αυτό ακριβώς που έπρεπε να κάνει, είχε τον έλεγχο του ρυθμού και με σκληρή άμυνα μεγάλωνε κάθε λεπτό την διαφορά, όχι μόνο των πόντων αλλά και της πνευματικής σκληραδας που χρειάζεται το παιχνίδι μας. Έχοντας κερδίσει και στα τρία κρίσιμα στατιστικά στοιχεία α) ριμπάουντ β) ποσοστό ελεύθερων βολών γ) αναλογία ασίστ / λαθών επικράτησε πιο εύκολα από ότι περίμενα. Ένα παιχνίδι, δύο διαφορετικά ημίχρονα!

Στα συν του Ολυμπιακού είναι ότι φαίνεται η απώλεια του Ντόρσεϊ να έχει καλυφθεί σε μεγάλο βαθμό από τον Κέιναν, ενώ ο Μπολομπόι στους ψηλούς γεμίζει σε τρομακτικό επίπεδο το ρόστερ. Στα μείον η αμυντική ισορροπία καθώς μετά τα μακρινά σουτ δεν υπάρχει, ακόμα τουλάχιστον ξεκάθαρη εικόνα αμυντικής ισορροπίας.

Στα συν του Παναθηναϊκού η αναμονή ότι Γκριγκόνις, Γκουντάιτις και Πονίτκα θα κάνουν την ποιοτική διαφορά, και ο αμυντικός προσανατολισμός της ομάδας που τα προηγούμενα χρόνια δεν είχε. Αρκετά αρνητικά όμως τα οποία θα πρέπει το προπονητικό team να λύσει για να γίνει πιο ανταγωνιστική η ομάδα για 40′ σε κάθε αγώνα.

Σε γενικές γραμμές είδαμε τον αναμενόμενο Ολυμπιακό και έναν αναγεννημένο Παναθηναϊκό, με την ομάδα του Πειραιά σαφώς πιο δεμένη και πιο έτοιμη».