Σαρωτικό το CyprusBasket, πέρασε σαν σίφουνας από τους Blue Cats!

Τη μεγαλύτερη νίκη σε έκταση μέχρι στιγμής στο πρωτάθλημα πέτυχε χθες βράδυ η ομάδα του CyprusBasket, η οποία κέρδισε κατά κράτος τους Blue Cats του Αγίου Δομετίου με 97-59, αγγίζοντας σχεδόν και την πρώτη 100άρα! Οι 97 πόντοι που πέτυχαν οι παίκτες του CyprusBasket στον χθεσινό αγώνα είναι το μεγαλύτερο σκορ που πέτυχε οποιαδήποτε ομάδα είτε στην περσινή, είτε στη φετινή διοργάνωση (τα σκήπτρα κρατούσε μέχρι τώρα η ΕΑΚ με τους 92 που πέτυχε στην περσινή πρεμιέρα εναντίον της First Shoot Basket).

Η ομάδα των Γιάννου Κτωρίδη και Κώστα Εγγλέζου με πολύ καλά ποσοστά ευστοχίας και με πρώτα βιολιά στην επίθεση τους Κωνσταντίνο Θεοχαρίδη και Άθω Φεσσα, πήρε εξ’ αρχής τα ηνία στο σκορ και ήδη με τη λήξη της 1ης περιόδου έκτισε μία διαφορά 16 πόντων (23-7). Το 2ο δεκάλεπτο ήταν το μοναδικό στο οποίο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να έχουν μια ισορροπημένη παρουσία σε σχέση με τους αντιπάλους τους, παρόλ’ αυτά η διαφορά παρέμεινε στα ίδια επίπεδα κι έτσι οι 2 ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το 42-24.

Στην επανάληψη, η ομάδα του CyprusBasket συνέχισε στον ίδιο ρυθμό με τον οποίο ξεκίνησε το παιγνίδι και προϊόντος του χρόνου, η διαφορά ολοένα και διευρυνόταν. Τα 11 τρίποντα που πέτυχαν οι γηπεδούχοι (έναντι μόλις ενός των Blue Cats), καθώς και η σαρωτική υπεροχή τους στα rebounds, στις ασσίστ και στα κλεψίματα, ήταν τα βασικά στοιχεία που οδήγησαν τους νικητές σε μία πολύ άνετη όπως αποδείχθηκε τελικά νίκη. Από την άλλη, οι Blue Cats, οι οποίοι είχαν ως αιχμή του δόρατος τους Σταύρο Χαραλαμπίδη και Μιχάλη Στυλιανού, προφανώς δεν ήταν στη μέρα τους και θα πρέπει να τα έχουν πιθανότατα και με την εξαιρετικά ψηλή ..αστοχία τους από τα 6,75m, όπου πέτυχαν μόλις 1/25 τρίποντα.